Hiszpański pisarz Juan Manuel de Prada w swoim cotygodniowym felietonie dla gazety „ABC” pisze o przyjętej niedawno w jego kraju ustawie, która umożliwia prawną zmianę płci jedynie na podstawie osobistej deklaracji. Odwołując się do Cycerona, nazywa wspomniane prawo niesprawiedliwym.
Według rzymskiego filozofa prawo powinno być bowiem sprawiedliwe, zaś warunkiem tego jest jego zgodność z „najstarszą i pierwszą naturą wszystkich rzeczy”. W przeciwnym przypadku – jak zauważa starożytny mędrzec – prawo przypomina truciznę przepisaną przez lekarza jako recepta. Nie jest ono lekiem nawet wtedy, gdy większość ludzi uznaje je za lekarstwo.
Na przestrzeni wieków ludzie różnie radzili sobie z podobnymi problemami. Święty Tomasz z Akwinu pisał, że wolno buntować się przeciwko niesprawiedliwym prawom, posuwając się nawet do tyranobójstwa. Henry David Thoreau zalecał nieposłuszeństwo obywatelskie, twierdząc, że przestrzeganie niesprawiedliwego prawa nieuchronnie prowadzi do „innego rodzaju niewolnictwa”, które zmusza nas do „zrzeczenia się niezbywalnych praw rozumu i sumienia”.
Juan Manuel de Prada proponuje swoim rodakom inną metodę na radzenie sobie z niesprawiedliwym prawem, które wprowadzono w Hiszpanii. Inspiracją dla niego jest uwaga Gilberta Keitha Chestertona, że tam, gdzie wszystkie kategorie zostały całkowicie obalone, tylko ten ratuje zdrowy rozsądek, kto je łamie. Dlatego nie należy znieść prawa, lecz je wypełnić – i w ten sposób wykazać jego niedorzeczność. Wystarczy więc – jak zauważa iberyjski pisarz – by miliony rozsądnych mężczyzn udały się do urzędów, żeby zarejestrować się jako kobiety (a miliony kobiet, by dać się zapisać jako mężczyźni). W myśl obowiązującego prawa nikt nie będzie mógł im tego odmówić, ponieważ do takiego aktu wystarczy jedynie deklaracja, że ktoś „czuje się” kobietą lub mężczyzną. Tylko doprowadzenie absurdu do logicznego końca może doprowadzić do jego całkowitej kompromitacji. Być może więc warto spróbować?
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/641307-jak-postepowac-w-zetknieciu-w-niesprawiedliwym-prawem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.